Kombi Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kombi Bakımı, kombilerin tüm parçalarının sökülüp uygun temizleyiciler (HCl, Yağ Çözücü, Gress) ile temizlenip sıfır halinde çalışması sağlanarak kombinin ilk günkü gibi sıcaklık verme işlemidir.

Kombi Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Genleşme Tankına Azot Gazı Basılması;
genleşme tankı
Kombi Bakımı; Genleşme Tankı

Görselde gözüken genleşme tankı markaların tasarımına göre şekilleri değişmektedir. Ama çalışma prensipleri aynıdır. İçerisinde azot gazının bulunduğu balon ve onun çevresinde genleşen su bulunur. Kombinin uzun yıllar sonucu kullanılması sonucu ilebu genleşme tankının içerisindeki azot gazının kimyasal özelliği artık görevini yerine getiremez duruma gelir. Bazı teknik ekip bu parçaya normal soluduğumuz havayı basmaktadırlar. Bu işlem sonucunda kombi genleşmesinde problemler olmaktadır. Basılması gereken madde azot gazıdır. Azot gazı basımından sonra cihaz halen genleşmeyi sağlayamıyorsa bu parçanın değiştirilmesi gerekmektedir.

Bu işlemi 100 TL gibi bir ücrete yaptırabilirsiniz.

 

 

  • Orink Contaların Değiştirilmesi;
Orink Contaların Değiştirilmesi
Orink Contaların Değiştirilmesi

Orink contalar kombinin içerisindeki suların parçalar arası ulaşımı sağlayan boruların bağlantılarında bulunurlar. Bu ürünler kauçukdan yapıldıkları için bir süre sonra su ve hava ile temastan sonra zarar görmektedirler. Bu contaları bakım sırasında eğer değişimi yapılmazsa kombinin su damlatmasına neden olurlar. Damlayan su ise elektronik parçalara damlayarak parçaların yanmasına neden olurlar. Can ve mal güvenliği açısından bu parçaları sıfır (orjinal) takmakta fayda vardır.

  • Fan Motorunun Temizlenmesi;

Fan motoru kombide, yakılmış olan doğal gazın (yanmış gazın) dışarı atılmasını sağlayan ve hava prostatı ile birlikte ortak çalışan elektronik parçadır. 220 volt enerji ile çalışan bu parça dış etmenlerden zarar görmeyecek şekilde kombinin ortama asılması ve korunması gerekmektedir. Zamanla dışarıdaki kirleticiler (partikül maddeler) tarafından sesli çalışma, yavaş dönme gibi arızalar göstermektedir. Bakımı yapılacak kombinin bu parçasının sökülüp içerisindeki kanatçıkların uygun temizlek ürünleri ve bir fırça ile temizlenmesi gerekir. 220 volt ile çalıştığından motoruna su kaçırılmaması gerekmektedir. Kombilerinize 1 yıl içerisine bakım yaptırırsanız bu parça uzun yıllar boyunca sorunsuz ve sessiz bir şekilde çalışmaya devam edecektir.

 

  • Alev Haznesinin Temizlenmesi;

Alev haznesi kombinin mühendislik çizimlerine göre genellikle orta kısımda bulunmaktadır. Kazanın altında bulunan alev haznesi kazan içerisindeki suyun ısıtılmasını sağlar. Bu parçanın alevleri doğru ve düzgün bir şekilde çıkartıp suyu ısıtabilmesi için alev gözeneklerinin temiz olması gerekir. Bakım esnasında bu parçaya basınçlı su uygulanır ve gözeneklerinde herhangi bir madde bulunmayacak şekilde temizlenir.

 

  • Eşanjörün Temizlenmesi;
Kombi Eşanjörünün Temizlenmesi
Kombi Eşanjörünün Temizlenmesi

Kombi eşanjörü sıcak su ve petek için sıcak suyun ısıtılmasını sağlayan suyun ısıtılırken içerisinde barındıran parçadır. Uzun yıllar boyunca kullanılan kombide bu parça genellikle kireçlenme ve paslanma nedeni ile istenilen sıcak su sıcaklığını sağlayamazsınız. Suyu ısıtabilmesi için ilk önce içerisindeki kireci ısıtır. Isınan kireç petek termostatı ile suyun ısıtıldığını söyler ve kombi istenilen derecede sıcak su ısıtamaz. Kuvvetli asitler ile bu kireç ve kirden arındırılmadan sıcak su sağlayamazsınız. Eşanjör bakımı ile gaz ve su tasarrufu sağlarsınız. Bakımsız bir eşanjör uçak pistindeki uçakların çıkarttığı gibi sesler çıkartarak kombi kullanıcılarını rahatsız ederler. Bu tip sorunlar ile karşılaşmamak için ankara kombi bakımı servisini çağırmalısınız. 0312 359 91 96

 

 

  • Peteklerin Temizlenmesi;
peteklerin temizlenmesi
peteklerin temizlenmesi

Bakımı yapılan kombi peteklerde performans gösterebilmesi için ayrıca evin tesisatınında temizlenmesi gerekir. Resimde görebileceğiniz gibi uzun yıllar sonucu kombi peteklerinde ve tesisatında pislikler oluşmaktadır. Akıllı makinalar ve ilaçlar ile peteklerinizi temizleyerek gaz tasarrufu sağlarsınız.

 

Keçiören Baymak Servisi – Keçiören Kombi Servisi

 

 

Kombinize bakım ve onarım yaptırmak, orjinal yedek parça ihtiyacını sağlamak ve elektronik kartlarınızı tamir ettirmek istiyorsanız. Ofisimize bekleriz.

Adresimiz: Karargahtepe Mahallesi KütükçüAlibey Caddesi 23/A Keçiören/ANKARA (Meteoroloji Karşısı)

GSM: 0536 872 73 28 – Telefon: 0312 360 99 19

 2 yorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.